Lesotho

Střecha Afriky se této zemi neříká jen tak. Nadmořské výšky ve kterých se průměrně pohybuji jsou vysoké. Nejníže jsem se pohyboval kolem 1500mnm ale dosáhl jsem svého dosavadního rekordu a to když jsem projel s motorkou silniční pas 3250mnm. No ono něco na tom řídkém vzduchu bude. Motorce se chtělo drát dopředu mnohem méně než někde na pobřeží oceánu. Hory a vysoká nadmořská výška naznačují že bych si to mohl užít. Bylo to tak?

Nejvýše položená hospoda v Africe

Je to bájné místo na hranicích JAR a Lesotha. Cesta do této hospůdky vede ze strany JAR strmě vzhůru přes velmi známý Suny Pass v Dračích horách. Z kraje to vypadá že až nahoru to bude úplná brnkačka ale posledních osm kilometrů stoupání přeci jen vyžaduje více pozornosti a opatrnosti. Místy hodně kamenitá cesta se spoustou hlubokých rýh od vody. Odměnou je vám však nejen úžasný výhled z vrcholu ale i nějaký ten nápoj na terase nejvýše položené hospody v Africe. Čekal jsem nějaký kus historie ale hospoda podlehla a už to je nová hospoda se vším co si zhýčkaný turista z Ameriky žádá.

Chudí ale pracovití

Všímám si propastného rozdílu v této zemi oproti JAR. Auta potkávám jen zřídka a převažují místní na oslech, nebo jen tak pěšmo. Co bylo ale nádherné je zdejší farmaření. Místní pěstují všemožné plodiny až do závratných nadmořských výšek. Kde už nic nevzejde si domorodci trhají malé keříky se kterými následně topí. O ano je tu už pěkná zima a každou noc jsou teploty pod bodem mrazu.

Sněžný vodopád

Na typ se dostávám k vodopádu který by jste tu snad ani nečekali. Když jsem jel podél řeky na které měl vodopád být myslel jsem že to bude propadák. Né moc vodnatá řeka alespoň v tomto období zimy. Ovšem mýlil jsem se. Nakonec po zdolání náročného sjezdu stojím na hraně kaňonu do kterého z několika set metrů padá vodní závoj. Je ovšem taková zima že než voda dopadne na dno kaňonu stává se z velkého množství vody sníh. Mám tak pohled na jezírko pod vodopádem kde kolem dokola je spousta ,,umělého“ sněhu. Čekali by jste že v Africe bude taková zima?

Nejlepší den v Africe

V jednom kempu jsem potkal skupinu motorkářů sedlající krosky. Slovo dalo slovo a tak jsem dostal nabídku jeden den s nimi pojezdit ve volné přírodě. Nejel jsem však na mojí motorce. Dostal jsem stejně dobrý a lehký stroj jako měli ostatní. Cesta byla z kraje náročná a myslel jsem že mi upadnou ruce. Nakonec jsem si zvykl a celý den si maximálně užil. Jízda volnou krajinou byla nádherná. Opuštěná údolí, vysoké kopce, brody, pastevci se stády ovcí a koz. Po tomto dni jsem ze země odjel jelikož větší jízdní zážitek bych tu už prožít nedokázal

Kámen z Etiopie

Ano Etiopie kde jsem teda nebyl je známá tím že kdo ji projel je buď úplně nadšený nebo absolutní opak. Negativní vnímání je hlavně způsobeno tím ,že po cestovatelích místní hází kameny. Také jsem potkal jeden cestovatelský pár který to v Etiopii otočil jelikož jim místní rozbili  skla na autě. Tak mě takový kamen ale v Lesothu trefil přímo do helmy. Jel jsem zrovna kolem stovky tak jsem rád že to bylo z boku a kamen mě netrefil do hledí které by mohlo prasknout. Než jsem motorku zabrzdil a otočil abych se střelce zeptal proč to udělal byl schovaný v divočině. Tak že nikdy nevíteco vás čeká.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: