Mosambik

Jsem zpátky ve ,,španělské vesnici“. Tím myslím že jsem jazykově mimo. Druhá země na mé trase, která byla Portugalskou kolonií. Z Angoly vím že mě čeká pohodička. Nebo se snad pletu? V jeden okamžik jsem dokonce plánoval tuto zemi objet ale nyní jsem rád že jsem to neudělal.

 

Zázrak nepřichází

Po přechodu hranice z Malawi pozoruji velkou změnu. Ne v krajině, ta je stejně nádherná jako v Malawi. Vidím rozdíl, jak se místní ,,perou“ s chudobou. Vlastně nijak! Přijímají ji a dávají na obdiv všem. Posedávají u cesty. Pijí, kouří ale jinak nic víc. V Malawi byla chudoba s grácií. Opět po několika měsících projíždím totálně zdevastované vesnice s nepořádkem všude kolem. Lidé se tu nesnaží o něco víc. Čekají na zázrak. Ale ten největší zázrak by pro ně byl, kdyby na něj nečekali ale něco pro něj udělali.

 

Zabij nebo tě zabijí

Hned druhý den v této zemi se dostávám opět do nebezpečné situace. Proti mě jede kamión a ten začne předjíždět jiné auto i přes to že mě ten předjíždějící řidič vidí, nezařadí se nazpět ale pokračuje v předjíždění. Nemám však možnost sjet ze silnice abych se srážce vyhnul. Tlačím se co nejvíc ke kraji. Vyšlo to! Ovšem nebylo to bez následků. Onomu ignorantskému řidiči jsem urazil zrcátko, jak jsme se míjeli. Mám štěstí že jsem nespadl. Ani nezastavuju a pokračuju dál. Byla to jeho vina a pro mě to v tento okamžik byla velká satisfakce, za ty všechny ostatní co mi takovou horkou chvilku připravili.

 

Nebezpečný ráj

Pobřeží Mosambiku je proslulé krásnými plážemi, světlým až bílým pískem, kokosovými palmami a tím vším co si každá žena představuje pod názvem vysněné místo na dovolenou. Musím potvrdit, že to tak opravdu bylo a tak trávím mnoho dní na několika místech na tomto pobřeží. Má to své ,,ale“. Mosambik je pravidelně zasahován silnými tropickými bouřemi přicházejících z Indického oceánu. Jedna taková tu byla asi před 7 týdny. Ne však v oblasti, kde jsem se pohyboval. To je důvod proč jsem se nakonec rozhodl že se do tohoto nezpustošeného kusu země podívám.

 

Čerstvější než čerstvé

Jedno jedinečně krásné ráno se dívám z terasy na pláž, kde je skupinka místních rybářů, kteří začínají na pláž vytahovat sít z oceánu. Neváhám a jdu za nimi. Chci se zapojit. Ovšem než sejdu dolů je síť na pláži i s úlovkem. Zajímavé, alespoň pro mě. Vidím jehlice, kalamáry, čtverzubce, chobotničky a jiné velmi pěkné rybky. Domlouváme cenu a kupuju si od nich dvě kila kalamárů, které jdu hned zpracovat do kuchyně. Oni si něco vydělali a já si absolutně pochutnal.

 

Benzín spojuje

Po dlouhé době se tu také ve městě Maputo setkávám se skupinou místních motorkářů. Opět mám možnost nahlédnout jak se tu řeší opravy, kde shání díly a jaké motorky jsou u nich v oblibě. Poprvé jsem si nechal něco udělat na mojí motorce od druhé osoby. Byl to sám velký Zé. Velice dobrý mechanik a člověk. U jeho servisu se každý den schází všichni co mají něco společného s jednou stopou. Trávím s nimi několik dní než zvednu kotvy. Na hranice mám doprovod od Zého.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: