Zimbabwe – Zambie

Netuším vůbec co mě čeká, bez jakéhokoli pátrání a předsudků jedu do zemí, kam moc lidí necestuje. To platí hlavně o Zambii ale v Zimbabwe je to jinak, jelikož je známá hlavně kvůli Viktoriiným vodopádům. Největší vodopády v Africe však leží na hranicích, kde každá z těchto zemí má jejich kus, tedy Zambie má menší kousek.

Není všechno zlato co se třpytí.

Největší, nejhlubší, nejzelenější. Lidé mají rádi NEJ. Ovšem NEJ nemusí být všechno. To se mi potvrdilo u Viktoriiných vodopádů, které byly pěkné, ale ne nejhezčí. Mají to NEJ ve velikosti, ale co na plat, když vodopády nejdou pozorovat, tak aby si je člověk pořádně užil. Už od sedmi ráno až do pěti odpoledne vám nad hlavami řinčí rotory helikoptér a člověk si nepřipadá jako v přírodě ale spíše na cvičení ozbrojených sil. No co, už jsem je viděl , ale není to místo kam bych se chtěl podívat znovu. Každý si může udělat vlastní obrázek po návštěvě tohoto místa.

Money money

Zimbabwe je delší dobu v ekonomickém útlumu. Dokonce takovém, že je problém vybrat peníze z bankomatů. Jejich měna má tak vysokou úroveň, že raději všichni přijímají dolary nebo jihoafrické renty. V obchodech mnohdy nejde zaplatit platební kartou a tak bych mohl pokračovat. Ekonomický úpadek je vidět doslova na každém kroku.

Zambie, jižní Slovensko či severní Maďary?

Každý den si říkám to je tak pěkně obyčejné, zelené. Malé vesničky spousta obdělávané půdy, teplota tak akorát. Nejsem srovnávací typ ale úplně bych Zambii přirovnal oblastem v nadpisu odstavce. Lidé prodávají u silnice své produkty, kdy hlavním artiklem je pytlované dřevěné uhlí. Z poživatelného to jsou buráky, dýně, brambory, melouny sem tam banány a mnoho dalšího. Čerstvé neupražené buráky jsou špičkové. Chutí hodně blízko čerstvým lískovým oříškům.

Na co stroje?

Znáte to, je před létem a silnice zarostlá metrovou trávou. Řidič si  řekne, kde jsou ty traktory se sekačkami na krajnice a meze kolem silnic? To v Africe na to jdou chytře. Nekupují traktory ani sekačky. Platí sekáčům. Chlapíci se speciálně upravenýma mačetama kosí jak průmyslový stroj. Je na tom skvělé to, že zdejší chasníci si mohou alespoň něco přivydělat. Přímo virtuózní práce. Dát mě do ruky stejný nástroj tak při prvním rozmáchnutí si useknu pravou ,a při druhém levou nohu.

Jarní únava

Netuším zda je to každodenním ježděním nebo nedostatkem vitamínů ale ztrácím tempo a nadšení. To se projevilo i na tom jak moc si cestu ulehčuji a vzdávám se dobrodružství na úkor lepších silničních úseků. Začal jsem pociťovat útlum už v Namibii ale až v Zambii to na mě pořádně dolehlo. Už v této zemi jsem si na několika místech dal pauzu dva až tři dny. Nic naplat stejně to nepomohlo. Bude dovolená. Sleduji v mapě, kde bude to pravé místo k dlouhodobému odpočinku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: