Namibie

Těšil jsem se  moc na tuto zemi, už kvůli vyprávění kluků v Angole, kteří na zemi  pěli jak je tam vše dostupné a vše tam funguje. Prý lepší silnice a spousta zvířat kolem silnic. Nebyli daleko od pravdy. Země je rozvinutá a zařízená pro turisty, kterých sem každý rok jezdí víc a víc. Důvodem je krásná příroda plná zvířat. I neživá příroda jako jsou třeba červené duny či kaňony sem táhnou víc a víc lidí. Nejoblíbenější způsob poznání této země je z upravených aut, které mají na střechách stany.

Zprava doleva

Mění se tu mnohé po přechodu hranic. Zásadní změnou je jízda na levé straně silnice. Není to nijak těžké až do doby, kdy musím odbočit. V ten moment se několik prvních dní automaticky řadím zase doprava, do chvíle než proti mně jede auto a připomene mi že jsem na špatné straně.

Nechali mě čuchnout

První kilometry v Namibii jedu po skvělém asfaltu. To byl vcelku dárek po strastech posledních dní v Angole. Trvá to ale pouze 150 km, abych se následně opět pustil do několika tisíc kilometrů šotolin. Jsou to takové dálnice,které vedou nedotčenou v celku suchou krajinou, a mnohdy z dost otřesnou roletou (takové vlnky) které se motorku snaží rozebrat. Nejlepší recept na roletu je jízda ve stupačkách se zadkem dozadu, a rychlostí od 100-do 120 km/h. I tak se občas neubráním vyřádkování z vyjeté stopy. Každé protijedoucí auto víří prach, tak že jsem na konci každého dne dost zaprášenej.

Xixaovy ženy

Na severu zemně žije spousta lidí pořád ještě tradičním životem. Jestli si to dobře pamatuju tak tam žil také Xixao z filmu Bohové musí být šílení. Ten chlapík už nežije, jelikož umřel na tuberkulózu ale slyšel jsem že to byl nejlepší stopař té doby. Dokonce jeden čas pracoval i pro Jihoafrickou Republiku. No ale to jen tak naokraj. Ženy z těchto vesnic stále chodí tradičně oblékané. To znamená nahoře bez. Je to zvláštní když sem stál u motorky před obchodem a tři za mnou došly s prsama ven a nabízely mi dřevěné náramky. Nebo procházíte obchod a tam potkáte jak oblečené lidi tak neoblečené.

Motorka je nevýhodou

Namibie má spoustu krásných národních parků jako je třeba Etosha ,nebo červené duny na východním pobřeží. Ovšem ani do jedné lokality se nemohu podívat. Motorky mají zákaz parky projíždět. Nemohu dělat nic ,pouze zatlačit slzu že to nejhezčí ze země je mi zapovězeno. Budu se sem muset vrátit s autem a projet to. Auta mohou jezdit do jakýchkoliv lokalit se jim zachce.

Prohibice

Dokážete si představit že si nekoupíte v určité dny či v určité hodiny své oblíbené pivo, víno či něco ostřejšího? To neplatí jenom v obchodech ale i restauracích v Namibii. Váže se k tomu historie, která vypráví, jak muži při každotýdenní výplatě vše hned utratili v první putyce. Tak se uzákonila prohibice aby peníze nejprve domu donesli hodným ženám. Pak možná něco dostali na jedno či dvě piva. Prohibice sahá hluboko do historie.

Luxus? tak jo!

Po každých sto kilometrech  najdete místa v zemi kterým se říká lodge. Taková zátiší v divočině nabízející všechno co si turista žádá. Tekoucí voda, záchod, většinou i bazén a jiné rozmary. Ceny nejsou vysoké, a tak Namibii projedu aniž bych spal volně v přírodě. Stále spím ve stanu, ale v těchto rozmanitých areálech. Nechá se na to velmi rychle zvyknout.

Kempování v hlavním městě

Winfhoek. První hlavní město  v  Africe o kterém se dá říct, že je moc pěkné, čisté ,a najdete tu vše co ve městech Evropy. Supermarkety, servisy, díly. A to je pro mě zásadní jelikož musím udělat větší servis. Ceny dílů a všeho jsou srovnatelné jak u nás tak mě to nakonec nestojí ani moc peněz. Trávím tu několik dní v městském kempu, který je opravdu jen kemp bez hotelu. A stojí za to ,pohoda a klid uprostřed velkoměsta se spoustou pěkných setkání. Dokonce potkávám českého Honzu, který sem už jezdí 20 let a fotí divoká zvířata. Na jeho fotky můžete koukat celé hodiny.

S rodinou za přírodou

Namibie je perfektní destinace pro rodiny z dětmi,v kombinaci že si zapůjčíte offroad auto se stany na střeše. Můžete díky autu projíždět národní parky, a tím dětem i sobě nachystáte bezprostřední zážitek s pozorováním divokých zvířat  ve volné  přírodě. Pro příklad zapůjčení auta na 14 dní se všemi poplatky vyjde do 50 000,-. To auto má vše i ledničku s mrazákem 😊 Takže taťkové mají kde vychladit pivo a mamky kde nachladit bílé víno, které je tu za hubičku a moc dobré.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: