Kamerun

Byl pro mě tranzitní zemí stejně jak Nigérie. Nic jsem tu nevyhledával. Víza do dalšího státu jsem již v pasu měl, tak že žádný čekání na lijáky v tomto deštivém období a honem na jih. Zatím jsem se opravdu extrémním lijákům vyhnul. Mám kliku, nebo mi do karet hraje globální změna počasí, která je patrná i tady? Nemám to ze své hlavy, ale místní s kterými hovořím na to jasně poukazují. Uvidíme kde mě déšť dostihne a v jaké síle ale v Kamerunu to nestihnu.

Spousta nedostatků

Jak jsem šplhal na nigerijské straně nahoru, na kamerunské straně je to přesně opačně. Cesta za závoru se mi zdá mnohem horší. A to platí až do města Banyo, kde mi celníci dávají razítko do papírů motorky a taky mě mění zbylé Nigerijské nairy na franky. Směna je vcelku bez zbytečného okrádání. Jsem spokojen a mám alespoň něco. Ale pak to začalo! Proto Kamerun má u mě status ,,země nedostatků“. Nedostatek bankomatů způsobil nedostatek peněz v mé peněžence.Je jich pouze asi 10 v celé zemi.Z toho důvodu pak následoval, nedostatek benzínu, velký hlad bez možnosti koupě jídla. Pak to byl nedostatek rozumných cest. Musím Kamerun zhodnotit jako stát, který měl mnohem horší infrastrukturu než Nigérie.

Chutná a moc

Stavím na ulici ve městě, kde jsem konečně vybral peníze. Nezastavil jsem dobrovolně! Přinutila mě k tomu vůně z grilu na kterém se jen tak, povalovaly kusy vepřového masa na kosti. Nezbývalo mi nic jiného, než jedno či dvě masa sníst. I přesto, že to bylo nedobrovolné zastavení, hodnotím ho velmi kladně jelikož lepší vepřové z grilu jsem zatím nikde nejedl. A k tomu pikantní výpečky. Delikatesa

Od Sahelu po prales

Do země vstupuj v dost suché oblasti na severozápadě země ,ale Kamerun sahá až k Čadskému jezeru a tam na severu už je extra sucho. Naopak na jihu u hranic s Gabonem už je pěkně zelená krajina plná hustého porostu a lesů. Je znát, že se blíží rovníková oblast. Vegetace pomalu pohlcuje zdejší silnice, a často jedu ,,zeleným tunelem“.

Otrokářská chlouba

Začínám se tu potkávat s nešvarem lidí komunikovat jiným než koloniálním jazykem. Tedy francouzštinou ale už značně upravenou a nekompletní. I když třeba i anglicky policista umí, nejdříve mě zpucuje že jsem ve frankofonní zemi a že bych tak i měl mluvit. Tak když mu něco řeknu anglicky ,buď začne být ještě více protivný nebo začne konečně šprechtit. Zatím je to ale vše snesitelné a v míře. Je zajímavé jak si osvojili jazyk kolonizátorského státu na místo toho, aby obnovili svůj národní či kmenový jazyk.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: