Nigérie

Je opravdu taková jak se o ní hovoří a píše v mediích? Dle toho co mi všichni lidé a také zástupci z naší české ambasády v Abudja říkaly ,,je to země plná násilí, které je na denním pořádku. Země nevhodná pro turistu, nedoporučujeme cestovat touto zemí“. To se jim řekne ale moje motorka váží přes třista kilo a neumí létat, tak že Nigérií pojedu. Odhady hovoří že v zemi žije více jak 200 000 000 milionů obyvatel. Přeci nemůžou být všichni vrazí a únosci. Záleží na koho narazíte. Já měl to štěstí že jsem potkal jenom samé dobráky s kterýma byla buď sranda nebo měli porozumění či mi pomohli.

Lagos = 2xPopulace ČR

První cesta ze zapadlého hraničního přechodu Owode mě vede do tohoto více jak dvacetimiliónového města. Než se tam dostanu můj první dojem na Nigérii je velmi nevalný. Hlavně kvůli cestě po které jedu prvních 30km. Začalo pršet a nezpevněná cesta plná děr, které pod přívalem vody nebyly vidět mi dala pěkně zabrat. Do toho všude kolem mraky aut, které už měli být dávno přetaveny na nové auta. Vidím speciálně upravené Volkswagny passat, kde místo prostoru kufru je jakási ve vařená velká bedna navíc se zdvihnutou nápravou. Z rodinného kombíku se rázem stává velkoprostorová dodávka. V Lagosu jsem za šíleně dlouhých 6hodin z Cotonou to je 130km. To je hodně tryskní rychlost. Pokud takto pojedu celou Nigérií mám to na měsíc cesty. V Lagosu se jede krokem. Je to v podstatě jedna velká zácpa. Motorky kličkují a přeci jen se posouvají ale moje šířka mi to nedovoluje.

Kamerunský GP konzulát

Jsem nachystaný a ambasádu trefím na první pokus. Mám vše krom peněz. Jak vyplním formulář a jde na placení snažím se jim vnutit dolary. S tím problém nemají ale když jim na stul začnu posledních 20 dolarů sázet v jedno dolarovkách odmítnou to a posílají mě vybrat zdejší měnu. Po návratu jsem ale v šoku! Mezi tím co jsem zápasil u francouzského bankomatu, vystavili mi vízum, tak pouze platím a udiveně se usmívám na konzula. To bylo nejsnazší a nejrychlejší vízum na světě hned po Gabonu. Být to tak vždy tak mě to snad i začne bavit!

Tam se vejdu

Znáte to odhad je potvora občas to prostě neklapne ani mně když jsem předjížděl dvě podivně manévrující auta prostředkem. Jedno jsem štrejchnul a tak začalo první řešení dopravní nehody. Nikomu se nic nestalo mojí motorce už vůbec ne ale pán v nově dovezeném pasatu z USA na hrotových pneumatikách jsem poškodil pravý bok auta. Jsem v Nigérii tak že jestli to je pravda hned jak vyleze z auta tak mě zastřelí. Zase jsem v šoku! Ani nekřičí! Je v pohodě. Nakonec nechce ani nic zaplatit ani volat pojišťovnu. Popřeje mi hezkou dovolenou v Nigérii a jedem zase každý svou cestou. To bych nečekal ani od kamaráda doma, natož od cizince v tak nechvalně známém státě.

Vypadám už bídně

Stavím na jídlo u silnice. Vejdu a posadím ke stolku kde už místní do sebe tlačí zdejší specialitu. To je rýže s masem. Samosebou pikantní. Hned než cokoli udělám se se mnou dá do řeči chlapík ze kterého se nakonec vyklube misionář. Objedná mi jídlo pití a ještě to za mně zaplatí. Asi proto že jsem byl hodně špinavý a taky proto že jsem mu povykládal že jsem jedl naposledy včera dopoledne. No bylo to hodně zajímavé a zase opět velmi příjemné setkání. Kus za městem pak oplácím zase já jednomu místnímu s odtahem jeho skútru do servisu. Má to však ne moc šťastný konec ale to až v jiné kapitole či knize.

Je nebezpečná!

Zhruba uprostřed trasy kterou jedu Nigérií je jeden most přes řeku široko daleko u města Itobe. No a tam na vojenském kontrolním stanovišti mě varují ať nyní vůbec nezastavuji a už vůbec ne těm co nemají uniformu, že je to tu nebezpečné. Je den říkám si, tak snad to půjde nebo spíš musí to jít. Jak přejedu most všímám si více vojenských hlídek a speciálních obrněných aut s posádkou. Ty už jsem viděl ale nyní vojáci aktivně střežili u kulometu na vrcholu vozu a i kolem vozu. Asi je to tu nějaké vypjaté. Po tom co jsem vyděl neslezu z motorky dalších 150km kdy už si říkám že už jsem snad ze zony nepohody venku.

To nejlepší nakonec

Ó ano opět po dlouhé době přišly hory kde od vesnice Selbe pomalu začnu serpentinami stoupat až nakonec dne spím ve výšce kolem 1800mnm. Krásné hory plné pastevců, farmářů. Zdá se mi že jsem tu viděl i plantáže čaje ale nevím to přesně nikdo mi to nepotvrdil. Kde jsou stáda krav bude i hovězí na ulici. No jistě už to do sebe tlačím u stánku kde tence nakrájené hovězí obalí ale ne do strouhanky je to něco jiného a pak to pečou vedle mírného ohně spíše žhavých uhlíků. Dávám si dvojitou porci ale tu druhou už nesním. Nabízím dětem na ulici. Nejprve se zdráhají ale jak si vezme první prcek bylo to jako když mezi piraně hodíte kus masa. Než se naděju už se snaží utrhnout si i kus z mé ruky. Kde skončil asfalt tam začal offroad sem tam spíše s trailovým prokladem. Balancování na úzkém pruhu země či trefování se mezi kameny a jiné překážky. Jakákoli chyba může znamenat pád. Ovšem projet na motorce se dá spousta toho kde auta křepčí. Tento úsek cesty bych doporučoval všem na motorkách projet. Jak se vyškrábete nad 1600mnm v podstatě jedete hřebenovou cestu z které jsou úžasné výhledy do hlubokých údolí či na pastviny kolem vás. Na cestě jsou dřevěné mostky a nějaké brody. Tento poslední úsek Nigérie mě opravdu nabudil do další cesty.

Celníkova dřina

Dojíždím k dřevěné závoře kterou by prorazilo i děcko na plastové motorce i to mi hraje do karet že tady v horách je úplná pohoda. S celníkem se dávám do řeči a obědváme spolu. Pak přichází společné foto se všemi co postupně přišli očíhnout bledou tvář a jeho mezka. Tím se loučím s Nigérii která se ukázala jako zajímavá destinace ale i v některých částech hodně riskantní. Je to hodně o štěstí a já ho zrovna měl a Nigérie mi umožnila pokračovat v cestě dál na jih.

1 komentář: „Nigérie

Add yours

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: